Keitä me olemme?

Softaidean avainhenkilöiden taustat ovat perinteisten raportointijärjestelmien ympäristöistä. Tästä on ollut hyötyä, kun valitsimme yhteistyökumppaniksemme Qlik:n. Mielestämme QlikView ja QlikSense ovat vertaansa vailla olevia raportointi- ja tiedon analysointityökaluja. Niiden käyttöönotto on loppuasiakkaan kannalta erittäin helppoa, ja implementointiaika myös selvästi nopeampi kuin perinteisillä raportointijärjestelmillä. Työskentelemme päivittäin ympäristöissä, joissa asiakkaamme ovat ulkoistaneet sekä laiteinfrastruktuurin että ERP-järjestelmänsä hallinnan ja kehityksen tunnetuille suurille palveluntarjoajille. Palvelemme asiakkaitamme hyvin kattavasti kautta Suomen.

Yritys on perustettu vuonna 2004. Yrityksen perustajat toimivat sitä ennen yli kymmenen vuotta merkittävien suomalaisten yritysten taloushallinnon ja tietohallinnon johtotehtävissä. Antti Eerola toimi mm. kehityspäällikkönä Starckjohan Steel Oy:ssä. Se tunnetaan nykyisin nimellä BE Group. Hänen tehtävänään oli yrityksen liiketoiminnan analysointi sekä asiakaskannattavuuden analysointi ja kehittäminen. Petri Viljanen on mm. toiminut tietohallintopäällikkönä Electrolux Oy:ssä, jossa hänen tärkeimpänä tehtävänään oli ERP:n (J.D. Edwards) käyttöönotto Suomessa, Baltian maissa, Venäjällä, Ukrainassa ja Kazakstanissa.

Petri Viljanen

CEO, Konsultti & Partner

Email: petri.viljanen@softaidea.fi

Puhelin: +358 40 551 2020


Antti Eerola

Konsultti & Partner

Email: antti.eerola@softaidea.fi

Puhelin: +358 50 501 4270


Juhani Ranta

Myynti

Email: juhani.ranta@softaidea.fi

Puhelin: +358 400 472 752


Jyrki Kaikkonen

Konsultti

Email: jyrki.kaikkonen@softaidea.fi

Puhelin: +358 400 850 064


Mikko Kumpulainen

Konsultti

Email: mikko.kumpulainen@softaidea.fi

Puhelin: +358 40 550 0369


Pia Laitila

Konsultti

Email: pia.laitila@softaidea.fi

Puhelin: +358 50 370 2046


Osku Vuorinen

Konsultti

Email: osku.vuorinen@softaidea.fi

Puhelin: +358 40 565 4446


Tapio Viljanen

Talous, Hallituksen puh.joht.

Email: tapio.viljanen@softaidea.fi